دوربین مدار بسته بی سیم + موارد کاربرد

دوربین مدار بسته بی سیم یا دوربین وایرلس یکی از تجهیزات ایمن سازی مکان های مختلف است که به وسیله آن می توان کلیه اطلاعات تصویری و صوتی را ضبط و ذخیره سازی کرد. این وسیله، اطلاعات حاوی تصویر و صدا را به وسیله یک ارسال کننده وای فای یا وایرلس، دریافت کرده و به مرکز هدف می فرستد.

دوربین های مدار بسته بی سیم اگر چه برای ارتباط به سیم نیاز ندارند، اما غالبا از منبع تغذیه خود، برای تامین برق، یک ارتباط سیمی دارند. در حقیقت وایرلس بودن مربوط به رد و بدل دیتای صوت و تصویر در این دوربین های مدار بسته است و ارتباطی با دریافت نیروی برق از منبع تغذیه ندارد.

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این دوربین ها بیشتر بدانیم.

دوربین وایرلس

کاربردهای دوربین مدار بسته بی سیم

دوربین مدار بسته بی سیم در پهنای باند 2.4 یا 5.2 گیگاهرتز عمل کرده و بسته به این که تصویر آن روی چه وسیله ای اعم از کامپیوتر شخصی، لپ تاپ یا گوشی و تبلت ست شود، پهنای باند قابل تطابق خواهد بود.

با توجه به شرایط خاص دوربین های وایرلس و بی سیم، نصب آن ها در فضاهای مختلفی ممکن بوده و مشکلات ناشی از سیم کشی را با خود همراه ندارند.

دوربین های وایرلس در انواع مختلف عرضه شده و می توانند در بهترین حالت خود، تحت شبکه باشند. همین طور شما می توانید دوربین وایرلس ضدآب، دوربین باکیفیت 1080 اچی دی یا دوربین دید در شب انتخاب کنید. دوربین های وایرلس دید در شب، قادر به ضبط تصاویر در هوای تاریک بوده و برای مکان هایی که نیازمند حفاظت امنیت در ساعات شب هستند نیز عالی عمل خواهند کرد. همین طور اگر دوربین فول اچ دی انتخاب کنید، کیفیت تصاویر ضبط شده به مراتب بالاتر خواهد بود. این بستگی به شما و نیاز کاربری تان دارد که چه نوع دوربین مدار بسته وایرلس را انتخاب کرده و در مکان مورد نظر خود نصب نمایید. بدیهی است که دوربین های فول اچ دی دارای وضوح تصاویر بالاتری بوده و تا فاصله بیشتری را تحت پوشش خود قرار می دهند. از این گذشته این دوربین ها در شرایط آب و هوایی بارانی نیز قادر به ضبط تصاویر بوده و هیچ زمانی نیست که قادر به ضبط و ذخیره سازی تصاویر نباشند. این در حالی است که بسیاری از دوربین های معمولی نمی توانند در آب و هوای بارانی، ضبط تصویر داشته باشند.

دوربین مدار بسته بی سیم دید در شب

دوربین مدار بسته بی سیم دید در شب می تواند با روشن شدن ال ای دی سفید خود که به صورت اتوماتیک روشن می شود، در فضای تاریک نیز به ضبط تصاویر بپردازد. همین طور ضبط صدا نیز از طریق میکروفون دوربین انجام می شود. به این صورت شما در عین داشتن تصاویر، صدای مرتبط با آن ها را نیز در اختیار خواهید داشت. اگر چه قیمت دوربین های بی سیم دید در شب کمی بالاتر است، اما با این همه می توان گفت که با توجه به کارایی بالاتر، پرداخت قیمت این دوربین ها مقرون به صرفه خواهد بود.

نصب دوربین وایرلس

برای نصب صحیح دوربین مدار بسته بی سیم باید نقطه نصب مناسب آن را طوری انتخاب کنید که میدان دید دوربین درست مطابق با زاویه ای از فضا باشد که نیاز به رویت آن دارید. توجه داشته باشید که نصب صحیح دوربین وایرلس باعث می شود تا درست در نقاطی که مایل هستید ضبط تصاویر و احاطه بر آن ها را داشته باشید. در صورتی که نصب این دوربین ها در جای درست انجام نشود، امکان دریافت صحیح تصاویر نیست. اگر چه میدان دید بیشتر دوربین های بی سیم کاملا وسیع است و این دوربین ها قابلیت دید در شب را دارند، اما باید حین خرید به میدان دید توجه داشته و موقع نصب نیز جایگاه صحیح دوربین را محاسبه کنید.

غالبا توصیه می شود که نصب دوربین مدار بسته بی سیم به وسیله افراد متخصص در این حوزه انجام شود تا بهره وری و خروجی لازم از دوربین دریافت شده و احیانا نصب غیرحرفه ای، به سلامت عملکرد دوربین صدمه وارد نکند.

مزایای نصب دوربین وایرلس

از مزایای نصب دوربین های مداربسته بی سیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

احاطه بر محیط مورد نظر

به دلایل مختلفی ممکن است که نیاز به احاطه به یک محوطه، شرکت، اتاق، پارکینگ یا غیره داشته باشید. دوربین های بی سیم تنها وسایلی هستند که به شما این امکان را می دهند تا در زمانی که در مکان مورد نظر خود حضور ندارید، احاطه کامل بر آن داشته باشید. به این ترتیب یک مدیر شرکت می تواند در زمان خروج خود و عدم حضور در فضای شرکت، به وسیله یک دوربین بی سیم، کلیه فضای شرکت را زیر نظر داشته باشد.

همین طور در یک محوطه بزرگتر، با نصب چندین دوربین مداربسته بی سیم، می توان احاطه کامل بر فضا داشته و در صورت نیاز بعدا به تصاویر ضبط شده نیز مراجعه کرده و نکات مورد نیاز را برداشت کرد.

به هر ترتیب دوربین های وایرلس این امکان را ایجاد می کنند تا تصاویر و صدا در لحظه ثبت شده و در عین حال که از راه دور بر این تصاویر تسلط داریم، در آینده نیز امکان مراجعه مجدد به آن ها وجود داشته باشد.

کاهش میزان دزدی و جرائم

با نصب دوربین مداربسته بی سیم در محیط های مسکونی، اداری، تجاری و غیره ، زمینه دزدی و جرائم را به شدت کاهش می دهید. این درست مانند نصب دزدگیر خودرو یا دزدگیر اماکن عمل کرده و باعث می شود که سارقین با رویت نصب بودن دوربین های مداربسته و اطمینان یافتن از احراز هویت خود، از انجام فعل سرقت منصرف شوند. زیرا این حاکی از آن است که دیر یا زود هویت شخص سارق یا به هر صورت مجرم، شناسایی شده و مدارک کافی دال بر فعل سرقت و جرم وی در اختیار خواهد بود. از این روی نصب دوربین های وایرلس زمینه ارتکاب جرائم را کاهش داده و باعث می شود که مکان تحت درجه امنیت بالاتری قرار بگیرد.

سخن پایانی

برای خرید دوربین مداربسته بی سیم با مدل ها و تیپ های متفاوتی روبرو هستید که هر یک کارایی خاص خود را دارند. با این حساب توصیه می کنیم که پیش از انتخاب و خرید نیازهای خود را فهرست کرده و یک دوربین بی سیم مطابق با چیزی که نیاز دارید، خریداری کنید.

فهرست