نصب آنتن مرکزی و هر آن چه از آن باید بدانیم

نصب آنتن مرکزی در ساختمان ها، مجتمع ها و غیره می تواند نیاز کلیه واحدها را از نصب آنتن های جداگانه به منظور دریافت تصویر، برطرف سازد. به این شیوه، یک آنتن کامل و مجهز در پشت بام داریم که کلیه واحدها خروجی تصویر و صوت خود را از آن می گیرد و دیگر نیازی نیست که هر واحد به صورت مجزا، یک آنتن در پشت بام نصب کند. در ادامه با ما همراه باشید تا مراحل نصب آن را مرور کنیم.

مراحل و روش نصب آنتن مرکزی

ابتدا ببینیم که برای نصب آنتن مرکزی به چه چیزهایی نیاز داریم:

جهت نصب آنتن مرکزی به دستگاه آنتن که ترکیبی از خود آنتن، دستگاه تغذیه و ریسو دهنده است، نیاز داریم. همین طور باید مقداری سیم مسی که شیلد شده باشند، نیز آماده کرده باشیم. (توجه داشته باشید سیم مسی شیلد شده، نوعی از کابل سیم است که داخل آن رشته های مسی بوده و داخل رشته های مسی، مغزی سیم وجود دارد و روکشی نیز روی رشته های سیمی دیده می شود.)

حال دنبال می کنیم که مراحل نصب آنتن مرکزی چطور انجام می شود.

  1. ابتدا منبع تغذیه آنتن مرکزی را به خروجی برق وصل نمایید. در نظر داشته باشید که اگر تک کاناله باشد، یک ورودی و یک خروجی خواهیم داشت و اگر دو کاناله باشد، یک ورودی و دو خروجی داریم و … .
  2. حال باید خروجی را به تلویزیون متصل ساخته و ورودی را نیز به سمت آنتن ببریم. در محل تلویزیون خروجی باید به out وصل شده و در محل آنتن به input متصل شود.
  3. برای آن که تعداد خروجی زیادی برای واحدهای مختلف ساختمان داشته باشیم، از یک آمپلی فایر مخصوص آنتن مرکزی استفاده می شود که با ورود یک خروجی از آنتن به آن، تعداد خروجی مورد نظر را به واحد ها می دهد.
  4. اگر چه می توان سیم کشی را به شکل روکار انجام داده و سیم آنتن را از پنجره، بالکن و غیره به واحدها رساند. اما بهترین حالت این است که حین ساختن ساختمان، سیم آنتن از داخل لوله های دیوار عبور کرده و زیباسازی فضای نیز حفظ شود. انجام این مورد نیز نیازمند یک کار حرفه ای است که ضمن رساندن سیم آنتن به هر واحد، زیبایی داخل واحدهای ساختمانی نیز برهم نخورد.
مراحل نصب آنتن مرکزی

نکته: با وجودی که نصب آنتن مرکزی ساده به نظر می رسد، اما توصیه می کنیم که برای انجام حرفه ای آن، حتما از یک نصاب آنتن کمک بگیرید تا با سهولت، سرعت و کیفیت بالاتری این آنتن را نصب کرده و تمام خروجی های آن، بدون نقص عمل کنند. به طور کلی نصب تجهیزات باید به وسیله افراد متخصص هر حوزه انجام پذیرد تا مشکلات احتمالی به صفر رسیده و در ضمن طول عمر وسیله نیز تامین گردد. در غیر این صورت احتمال آن وجود دارد که بلافاصله یا مدت زمانی پس از نصب، با بروز اختلالاتی در عملکرد دستگاه یا کاهش طول عمر مفید آن روبرو شویم.

مزایای نصب آنتن مرکزی

حال که مراحل نصب آنتن مرکزی را مرور کردیم، جای دارد که به مزایای نصب آن نیز اشاره کنیم. مزایای نصب آنتن مرکزی شامل مواردی چون کیفیت بالاتر تصویر و صدای دریافت شده در تلویزیون و نیز نظم گرفتن محیط پشت بام و هزینه کمتر در جمع پرداختی هایی است که کلیه واحدهای ساختمانی برای نصب آنتن های جداگانه می باید صرف می کردند.

در زیر به هر یک از این مزایا، به صورت جداگانه نگاه می کنیم.

کیفیت بالاتر

با نصب کردن یک آنتن مرکزی در ساختمان و خروجی گرفتن از آن برای هر واحد، در حقیقت یک دستگاه گیرنده به مراتب قوی تر داریم و هر واحد ساختمانی به صورت مجزا می تواند کیفیت صوت و تصویر بالاتری را تجربه کند. این چیزی است که معمولا با نصب آنتن های کم کیفیت تکی، با آن مشکل داریم و از یاد نمی بریم که گاه و بیگاه می بایست برای تنظیم مجدد آنتن به سراغ پشت بام می رفتیم. اما با نصب یک آنتن مرکزی، تمام این مشکلات برطرف شده و قدرت دریافت سیگنال در این آنتن ها به شکلی است که کلیه واحدها به صورت یکسان و یکپارچه کیفیت صوت و تصویر عالی را تجربه خواهند کرد. همین طور برای تماشای کانال های گیرنده های دیجیتال نیز آنتن های مرکزی گزینه هایی بی نقص محسوب می شوند.

نظم پشت بام

با نصب آنتن های مرکزی در ساختمان ها، به نظم کاملی در پشت بام می رسیم. پیشتر هر واحد برای دریافت امواج صوت و تصویر، نیازمند نصب یک آنتن مجزا بود. آنتن هایی که هر یک سیم کشی خاص خود را داشتند و در نهایت در پشت بام منازل با یک حوض سیم روبرو بودیم. اما با استفاده از آنتن های مرکزی، پشت بام ها نیز سر و سامان خود را گرفته و دیگر خبری از آن همه سیم رها شده و شلوغی عجیب آنتن های ریز و درشت نیست. این چیزی است که در کنار افزایش کیفیت به راستی قابل توجه بوده و ضرورت جایگزینی این نوع آنتن ها با سبک آنتن های قدیمی را آشکار می سازد. این چیزی است که در خصوص نصب ماهواره مرکزی نیز با آن روبرو بودیم. نصب دیش مرکزی می توانست تمام مساحت پشت بام ساختمان را پاک سازی کرده و از بدمنظرگی قرار گرفتن دیش های متعدد در آن جلوگیری کند. در خصوص آنتن نیز اوضاع به همین منوال است و قرار دادن یک آنتن مرکزی، کلیه مساحت پشت بام ساختمان را از چیدن آنتن های دیگر، خلاص خواهد ساخت.

هزینه کمتر

خرید یک آنتن مرکزی هزینه بالاتری نسبت به خرید یک آنتن تکی و معمولی دارد، اما با توجه به تقسیم شدن هزینه آن میان واحدهای مختلف ساختمانی و طول عمر و کیفیت بالاتری که با خود همراه دارد، شاید به جرات بتوان گفت که آنتن مرکزی هزینه کمتری برای شما خواهد داشت. در ضمن باید در نظر داشته باشید که آنتن های مرکزی دارای طول عمر بیشتری هستند و با خرید این آنتن ها غالبا هرگز نیاز به تجدید خرید، تعمیرات یا تعویض آنتن نخواهید داشت.

برای نصب آنتن مرکزی از چه روشی استفاده کنیم؟

اگر چه نصب آنتن مرکزی به ظاهر ساده به نظر می رسد، اما از آن جایی که نصب صحیح و دقیق آن در عملکرد آنتن، کیفیت تصویر و صدای خروجی و همین طور طول عمر آن تاثیرگذاری مستقیم دارد، شاید سپردن این کار به دست فرد متخصص و نصاب آنتن، بهره وری به مراتب بالاتری داشته باشد.

همان طور که گفتیم در نصب آنتن مرکزی با سه قطعه آنتن، دستگاه تغذیه و ریسو دهنده روبرو هستیم که هر یک از این سه بخش باید در جای خود قرار گرفته و تنظیم شوند. عدم تنظیم صحیح هر یک از این قسمت ها یا سیم کشی ناصحیح، می تواند در عملکرد آنتن اختلال ایجاد کند.

به این ترتیب می توانید با یک بار نصب اصولی به طور کلی از مشکلات مربوط به آنتن ساختمان خود رها شده و دیگر برای سال های متمادی پشت هم هیچ مشکلی از این بابت نداشته باشید. مهم نیست که بارش سنگین باران یا برف را داشته باشیم و چه اندازه باد بوزد، در صورتی که نصب آنتن مرکزی به درستی صورت گرفته باشد، هیچ مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

از آن جایی که با نصب این آنتن ها تمامی واحد های یک ساختمان چند طبقه به صورت مشترک از یک آنتن مرکزی برخوردار خواهند بود، هر مشکلی در این زمینه باعث می شود که دریافت تصویر و صدای تلویزیونی برای تمامی واحدها مختل شده و به راستی مشکل ساز خواهد شد. از این جهت به یاد داشته باشید که حتما بهترین روش را برای نصب به کار برده و در صورتی که تصمیم دارید این کار را خود انجام دهید، حتما دستورالعمل نصب را با دقت دنبال کنید.

سخن پایانی

در بالا شرحی مختصر از مراحل نصب کردن آنتن های مرکزی را دوره کردیم. البته همان طور که اشاره شد، نصب حرفه ای نیازمند یک فرد متبحر در این حوزه است. شما چه نوع آنتنی را برای ساختمان خود ترجیح داده و چه مشکلاتی را با آنتن های تکی تجربه کرده اید؟ نظرات و تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

فهرست