آنتن مرکزی + مزایا و معایب آنتن مرکزی

با توجه به شکل ساختمان سازی امروزی و تعداد واحدهای قابل توجهی که در هر ساختمان وجود دارد، لزوم استفاده از یک آنتن مرکزی به خوبی نمایان است. به این شکل اگر هر واحد ساختمانی یک آنتن مجزا نصب کند، با پشت بامی پر از آنتن مواجه خواهیم بود که در نهایت نیز هیچ یک کارایی مناسب به اندازه یک آنتن مرکزی را نخواهند داشت.

به این شکل مشخص است که چرا باید در هر ساختمان از یک آنتن مرکزی استفاده کرده و کلیه آنتن های تکی و مجزا را به کلی جمع نمود.

در ادامه با ما همراه باشید تا به این موضوع به شکلی جدی تر بپردازیم.

آنتن مرکزی چیست؟

آنتن مرکزی در واقع همان کارایی آنتن های معمولی را دارد که چندین خروجی داشته و چندین واحد ساختمانی می توانند در زمان واحد، از آن سیم بگیرند. به این شکل اگر یک ساختمان 4 طبقه با 8 واحد داشته باشیم، با نصب آنتن مرکزی ، تمام این واحدها سیم خروجی دریافت کرده و نیازی نیست که هر یک به صورت مجزا به نصب آنتن بپردازند.

همان طور که می دانید نصب آنتن برای مشاهده شبکه های تلویزیونی کاملا ضروری بوده و حتی تلویزیون هایی که دارای گیرنده دیجیتال هستند، به هر ترتیب به آنتن نیاز خواهند داشت.

در سال های اخیر اضافه شدن آنتن مرکزی به تجهیزات، توانستیم شکل دریافت سیگنال های RF را ساده تر ساخته و نیازی نباشد تا هر واحد ساختمانی به صورت مجزا آنتنی نصب کرده و سیگنال های RF را به دستگاه تلویزیون خود برساند.

مزایای آنتن مرکزی

چرا آنتن مرکزی نصب کنیم؟

نخستین چیزی که ضرورت نصب آنتن مرکزی را به چشم می آورد، نظم بخشیدن به محیط پشت بام است و جمع آوری آنتن های معمولی از گوشه و کنار آن است که البته هیچ یک نیز معمولا کیفیت قابل توجه و لازم را ندارند. همه ما می دانیم که برای تنظیم این آنتن های معمولی باید بارها و بارها به پشت بام رفته و با وزیدن هر باد، دوباره آن ها را تنظیم کنیم.

اما موضوع اصلی در نصب آنتن مرکزی، به دست آوردن کیفیت خروجی تصویر و صدای عالی و رهایی از این نصب و تنظیم های پیاپی است. چیزی که در خصوص آنتن های معمولی همیشه مشکل ساز بوده، با نصب یک آنتن مرکزی در پشت بام، برای تمامی واحدها مرتفع می شود. از این روی گروه گروه ساختمان ها اعم از جدید و قدیمی، با نصب آنتن های مرکزی، آنتن های قدیمی تر خود را کنار گذاشته و از این سیستم جدید پیروی می کنند.

به این شکل ضمن نظم بخشیده شدن به محیط پشت بام و رها شدن از مشکلاتی که همیشه با آنتن های معمولی داشتیم، کیفیت خروجی عالی و بدون نقص و ایست، بدون برفک و عدم تاثیرپذیری از شرایط جغرافیایی را همراه با این آنتن ها خواهیم داشت.

البته اهمیت زیادی دارد که آنتن مرکزی را از برندی مطمئن خریداری کرده و در ضمن در نصب آن مطابق دستور العمل پیش رفته و نصب کامل و بی نقص را انجام دهید. به این ترتیب و با رعایت این موارد، یک بار نصب به شما این امکان را می دهد که تا مدت ها از آنتن مرکزی خود با کیفیت بالا برای تمامی واحدها بهره مند شوید.

مزایای استفاده از آنتن مرکزی

از مزایای استفاده از آنتن مرکزی، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرتب شدن پشت بام

پشت بامی را در نظر بگیرید که هر واحد یک آنتن نصب کرده و سیم کشی های مربوط به آن را نیز انجام داده است. به این ترتیب هر چه تعداد واحد ساختمانی بیشتر باشد، شلوغی ساختمان نیز افزون تر خواهد بود و این جلوه کاملا نامناسبی ایجاد می کند. هر یک از واحدهای ساختمانی باید برای تنظیم آنتن تلویزیون خود به صورت مجزا اقدام کرده و این به هیچ وجه ایده آل نیست. با نصب یک آنتن مرکزی کلیه این مشکلات برطرف شده و تمامی واحدها می توانند به صورت مساوی از این تجهیزات مدرن، برخوردار شوند. این چیزی است که می تواند هم کاربری را بهبود بخشیده، هم جلوه پشت بام و نظم آن را تامین سازد.

در شکل زندگی امروزی، نظم و ترتیب در پشت بام نیز اهمیت زیادی دارد و ساکنین اهمیت زیادی به این موضوع می دهند. نصب این آنتن ها باعث می شود تا این نظم و یکدستی به شکلی مناسب دیده شده و چیزی که در سبک زندگی امروزی می خواهیم، تامین گردد.

کیفیت بالاتر

بدیهی است که آنتن های مرکزی دارای کیفیت بالاتری بوده و سیگنال خروجی تصویر و صدا از طریق آن ها، به مراتب بهتر و بالاتر است. این باعث می شود که تمامی کاربران آنتن مرکزی، بتوانند با اتصال به یک ارتباط دهنده و گیرنده، تصاویر باکیفیت بالا دریافت کرده و از مشکلات راه اندازی و تنظیم آنتن های جداگانه رهایی یابند. این چیزی است که تمامی ساختمان ها با اضافه کردن آن به امکانات خود، می توانند به تجربه بهتر واحدها بیفزایند.

این چیزی از پیش تعریف شده است و در خصوص ماهواره مرکزی نیز به همین نسبت جریان دارد. به طور کلی سیستم دریافت و ارسال سیگنال در این تجهیزات مرکزی بارها قوی تر بوده و این باعث می شود تا کارایی و کاربری آن نیز به مراتب بیشتر باشد. درست به همین دلیل است که کارشناسان این حوزه توصیه می کنند تا به جای به کار بردن آنتن های تکی، برای ساختمان ها آنتن های مرکزی نصب شده و کلیه واحدهای ساختمانی از این طریق خروجی سیگنال داشته باشند.

کاهش هزینه ها

اگر چه یک آنتن مرکزی قیمت به مراتب بالاتری نسبت به آنتن های جداگانه و مجزا دارد، اما با خرید یک آنتن مرکزی، در جمع سهم کمتری برای هر واحد ساختمانی، منظور خواهد شد. به علاوه با در نظر گرفتن کیفیتی که این آنتن ها دارند، قیمت بالاتر، کاملا مقرون به صرفه خواهد بود و می توان گفت که در نهایت مبلغی که بابت نرخ بالاتر این آنتن های مرکزی پرداخت می شود، پاسخگوی کیفیت خروجی آن ها خواهد بود.

در نظر داشته باشید که با یک بار نصب چنین آنتن هایی برای مدت ها از هر گونه تنظیمات یا تغییر سیستم، بی نیاز بوده و گاه و بیگاه نباید برای تنظیم مجدد آنتن و دستکاری آن، به پشت بام بروید. با این حساب باید گفت که پرداخت هزینه اولیه برای خرید آنتن های مرکزی، مقرون به صرفه و هوشمندانه است.

معایب استفاده از آنتن مرکزی

تنها عیبی که برای استفاده از آنتن های مرکزی می توان عنوان ساخت، بسته بودن خروجی تمامی واحدها به عملکرد یک تک آنتن خواهد بود. در این صورت اگر این آنتن تکی و مرکزی، معیوب شده یا مشکلی داشته باشد، کلیه ساختمان سیگنال های ورودی را از دست خواهند داد. این البته بسیار نادر است، اما می توان آن را به عنوان تنها عیب استفاده از آنتن مرکزی در ساختمان ها، عنوان ساخت.

سخن پایانی

شما کدام یک را ترجیح می دهید؟ نصب آتن تکی یا به کار بردن یک آنتن مرکزی برای کل ساختمان؟ ایده ها و نظریات و البته تجربیات خود در این زمینه را با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

فهرست