دوربین مداربسته + مزایا و انواع

دوربین مداربسته از تجهیزات ایمنی است که در زمینه های مختلفی کارایی داشته و می توان از آن به بهترین شکل در محیط های ساختمانی، اداری و غیره استفاده کرد. انواع دوربین های مداربسته در شرایط مختلفی کاربرد داشته و بسته به این که چه انتظاراتی از این تجهیزات داشته باشیم، می توان بهترین مدل دوربین مداربسته را انتخاب کرد.

برای خرید دوربین مداربسته به چه نکاتی توجه کنیم؟

زمانی که شما قصد خرید دوربین مداربسته دارید، لازم است که اصول و نکاتی را در نظر بگیرید تا هزینه ای که از این بابت صرف می کنید، هدفمند باشد و درست در جای صحیح خود قرار بگیرد.

برای خرید دوربین مداربسته باید پیش از هر چیز تصمیم بگیرید که آیا یک دوربین باسیم نیاز خواهید داشت یا ترجیح می دهید به هر دلیلی از دوربین وایرلس یا بی سیم در مکان مورد نظر خود استفاده کنید. بدیهی است که قیمت دوربین های با سیم به مراتب ارزان تر از دوربین های وایرلس یا بی سیم است؛ اما در کنار آن بی سیم بودن دوربین نیز مزایای خاص خود را دارد که باعث می شود بسیاری از کاربران با پرداخت هزینه بیشتر و تقبل آن، به سمت خرید دوربین بی سیم بروند.

پس از آن تصمیم بگیرید که آیا دوربین دید در شب می خواهید یا نیازی به این موضوع نخواهد بود. به واقع باید این موضوع را در نظر داشته باشید که آیا نیازی به ضبط تصاویر در ساعات تاریکی خواهد بود یا خیر. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اگر دوربین دارای خاصیت دید در شب را انتخاب نکنید، ضبط تصاویر با تاریک شدن هوا با کیفیت بسیار پایین همراه خواهد بود و امکان دریافت تصاویر قابل درک و تشخیص در هوای تاریک و سیاهی شب وجود نخواهد داشت. اما در صورتی که دوربین دید در شب را از میان دوربین های مداربسته خریداری کنید، امکان ضبط تصاویر در ساعات تاریکی شب نیز وجود دارد و شما می توانید تصاویر را به همان کیفیت روز در ساعات شب نیز در اختیار داشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا نگاهی دقیق تر به این موضوع بیندازیم.

مزایای دوربین مداربسته

دوربین مداربسته از تجهیزات بسیار کارآمدی است که در دو نوع باسیم و بی سیم عرضه می شود. بسته به این که چه نوع کاربردی از آن مد نظر داشته باشید، نوع باسیم و بی سیم دوربین های وایرلس، را می توان انتخاب کرد.

اگر چه دوربین های مداربسته در انواع باسیم و بی سیم، دید در شب و غیره تقسیم بندی می شوند، اما کاربرد تمام آن ها در یک الگو و سیستم حفاظتی جای می گیرد. البته سیستم های حفاظتی تنها ماهیت هدف دوربین های مداربسته نیستند و در زمینه های دیگری چون کاربردهای نظامی، کاربردهای پلیسی، کنترل ترافیک شهری، ارتباطات ویدیویی، تصویربرداری، تصویربرداری نامحسوس و … نیز شاهد استفاده از آن ها هستیم. به این شکل می توان گفت که زمینه گسترده ای از کاربردهای دوربین های مداربسته را داریم که برای هر یک از آن ها باید دوربین مداربسته مرتبط با ویژگی های فنی مناسب، انتخاب شده و مورد استفاده قرار بگیرد.

در این شرایط بهتر است از یک کارشناس تجهیزات شبکه، برای انتخاب دستگاه مناسب موقعیت مورد نظر خود استفاده نمایید. کارشناس تجهیزات شبکه می تواند راهنمایی درستی برای انتخاب مناسب ترین و بهترین مدل دوربین برای کاربردی که به آن نیاز دارید، ارائه دهد. در حالی که انتخاب بی تحقیق و مطالعه و بدون داشتن شناخت نسبت به مدل های مختلف و ویژگی های آن ها، ممکن است به خریدی اشتباه منجر شده و کارایی لازم را برای شما به همراه نداشته باشد.

انواع دوربین مداربسته

انواع دوربین مداربسته را از منظر سیگنال، می توان به دسته های دوربین های آنالوگ، دوربین های آی پی تحت شبکه و دوربین های دو منظره تقسیم بندی کرد.

به لحاظ شکل ظاهری و کاربرد نیز دوربین های مداربسته به دسته های دوربین های دام dome، دوربین های صنعتی، دوربین های مینیاتوری، دوربین های مادون قرمز و دوربین های اسپید دام یا همان چرخشی تقسیم بندی می شوند.

از نظر قاب و پوشش این دوربین ها در گروه های دوربین های ضدآب، دوربین های مخفی و دوربین های قاب فانتزی جای می گیرند.

کاربرد دوربین مداربسته

دوربین دام

دوربین دام یک دوربین مداربسته گنبدی شکل است که به طور رایج روی سقف نصب می شود. این دوربین بیشتر در ادارات و شرکت ها نصب شده و کارایی مناسبی برای این محیط ها دارد. نصب دوربین های دام بسیار ساده بوده و با توجه به روکش پلاستیکی آن، امکان آسیب رساندن به دوربین و از کار انداختن آن، بسیار پایین است. لنز این دروبین در زیر محفظه گنبدی آن واقع بوده و اشخاص نمی توانند متوجه شوند که دوربین کدام جهت را دنبال می کند.

خرید دوربین مداربسته بولت
خرید دوربین مداربسته بولت

دوربین مداربسته دید در شب

دوربین مداربسته دید در شب یکی از بهترین انواع دوربین های مداربسته به شمار می آید که به وسیله چراغ های ال ای دی مادون قرمز که در اطراف لنز آن ها قرار گرفته است، امکان ضبط تصاویر در فضای کاملا تاریک را دارد. این دوربین بر مبنای تکنولوژی حرارتی کار کرده و تکیه بر روشنایی ندارد، از این جهت می تواند به راحتی در فضای تاریک نیز ضبط تصاویر داشته باشد.

دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین مداربسته تحت شبکه یکی از انواع دوربین های مداربسته است که در آن انتقال داده های تصویری به جای کابل و مانند دوربین های آنالوگ، روی بستر شبکه اتفاق می افتد. در این دوربین ها امکان انتقال صدا به شکل دو طرفه وجود دارد و مسیر شبکه روی یکی از پورتکل های WPA، TKIP، WPA2 یا AES صورت می گیرد. تنها کابل به کار رفته در دوربین های مداربسته تحت شبکه، کابل POE یا همان Power Over Ethernet است.

دوربین مداربسته شبکه

مزایای به کار بردن دوربین های مداربسته

از اصلی ترین مزایای به کار بردن این دوربین ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

جلوگیری و پیشگیری از وقوع جرم

دوربین های مداربسته نقش بسیار پررنگی در جلوگیری و پیشگیری از وقوع جرم در موقعیت های مختلف دارند. آمار حاکی از آن است که این تجهیزات در جلوگیری از ارتکاب جرایم کاملا گسترده هستند. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی، در زمره موارد پیشگیری از وقوع جرم هستند که به وسیله دوربین های مداربسته ممکن می شود. همین طور در بسیاری از شرایط، به کار بردن دوربین های مخفی، کارایی داشته و به ویژه در بحث های امنیتی خاص مورد استفاده قرار می گیرد. به هر ترتیب اگر به اطراف خود با دقت نگاه کنیم، در موارد بسیاری به کار بردن و نصب دوربین های مداربسته از اهمیت برخوردار بوده و به سبب استفاده از آن ها می توان سطح ایمنی را به مراتب بالاتر برد.

جالب است بدانید که آمار نشان می دهد که در مناطق با ضریب بالای نصب دوربین مداربسته، میزان جرم و جنایت بسیار پایین تر بوده و این فاکتور ایمنی، اثربخشی بسیار قابل توجهی در کاهش جرایم دارد. به این شکل می توان از نصب دوربین های مداربسته در کاهش جرم و جنایات، سرقت و سایر موارد استفاده کرد.

به واقع این دستگاه ها از بهترین راه حل های ایمن سازی محیط های کاری، ادارات، سازمان ها، منازل، مجتمع های مسکونی، برج ها و غیره به حساب می آیند که در کنار سیستم های دزدگیر اماکن ، به خوبی امنیت مکان های مختلف را تامین می سازند.

کاربردهای صنعتی

یکی دیگر از کاربردهای این دوربین ها را باید کاربردهای صنعتی آن ها بدانیم. این بیشتر به زمانی مربوط می شود که در بخش هایی از روال کار صنعتی، قرارگیری نیروی انسانی در موقعیت های خاص، بسیار پرریسک و خطرآفرین بوده و به کمک نصب دوربین مداربسته ، می توان از حضور نیروی انسانی در آن محل، معاف شد. به این شکل ضمن اجرای کار و دنبال کردن اتفاقاتی که در بخش پرریسک و خطرناک رخ می دهد، می توان از نیروهای انسانی و سلامت آن ها، محافظت به عمل آورد. به طور مثال در کارخانه هایی که دارای خط تولید مواد شیمیایی هستند یا همین طور در نیروگاه های هسته ای، نصب دوربین های مداربسته، فوق العاده پرکاربرد است.

 کنترل ترافیک شهری و بین شهری

کنترل ترافیک بخشی از فعالیت پلیس راهنمایی و رانندگی شهری و بین شهری است که به کمک نصب دوربین های مداربسته پیشرفته در بخش های مختلف شهر و جاده ها، انجام می شود. اگر چه غالبا روبرو شدن با دوربین های طرح ترافیک برای رانندگان خودروهای شخصی چندان خوشایند نیست، اما می توان این نوع دوربین های شهری را نیز از مصادیق کاربردهای دوربین های مداربسته عنوان ساخت.

سایر موارد

به جز این ها با نصب دوربین در ورودی منازل، رفت و آمدها ثبت شده و درصورتی که در زمان آینده با مشکلات خاصی روبرو باشیم، امکان مرور این موارد وجود خواهد داشت.

همچنین در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد، استفاده می گردد. به طور نمونه معمولا در متروها از دوربین های مداربسته برای کنترل درب های ورود و خروج مسافرها به منظور اطمینان از این که مسافر از درب عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری و بین شهری، استفاده می شود.

سخن پایانی

شما چه کاربردهای دیگری از نصب دوربین های مداربسته می شناسید که در بالا به آن ها اشاره نشده باشد؟ این موارد را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

فهرست